Ha átnézünk egy csinos prospektust, könnyen támad az a képzetünk, hogy a gyártó beszerzői a farmokon kapirgáló csirkékből, vagy a legelésző báránykákból válogatnak alapanyagot, és a tápba filézett csirkemell kerül (egyes tápoknál ez van a fotón és a TV reklámban). Nos, nem így van.
Sok országban a kutyakaja gyártással az élelmiszer feldolgozó cégek leányvállalatai foglalkoznak, vagyis az ott keletkezett maradékok, hulladékok újrahasznosulnak a kutyakaja gyártásban. (Pl. a Purina tápcsalád a Nestlé, a Hill’s a Colgate-Palmolive, az Eukanuba a Procter&Gamble, a Pedigree és a Royal Canine pedig a Mars cég érdekeltségébe tartozik)
Friss hús, húsliszt – mit jelentenek?
Bárány/marha (stb.) hús: friss hús, ami a vázizmokból, és egyes belsőségekből (pl. nyelv, rekeszizom, szív) származik. Tartalmazhatja az ezekkel szorosan összefüggő ereket, idegeket, porcokat, zsírt, bőrt. Csontot nem tartalmaz. Ha a címkén csak „hús” megnevezés szerepel, az minden bizonnyal többféle állat valamilyen részét jelenti. (Ez még önmagában nem lenne baj, de ezt akkor szokták alkalmazni, ha a gyártónak nincsenek állandó beszállítói, azt veszi meg, ami épp van, vagy olcsó, így a hústartalom összetétele és minősége nem állandó.)
Csirke/pulyka/baromfi hús: friss, csontos, vagy csont nélküli hús és bőr, amelyben nincs toll, fej, láb és belsőség. A csont a húshoz tartozik, hozzáadott csont nincs benne. Jellemzően az emberi fogyasztásra feldolgozott nagyüzemi csirkék lehulló részeit használják fel (pl. farhát), illetve a filézés után megmaradó mellcsontot és húscafatokat. A „baromfi” megnevezés itt is az alacsonyabb, nem állandó minőségre utal.
Halhús: általában teljes, tisztítatlan hal, és a halfeldolgozás során leeső nyesedékek. Ha nincs a hal fajtája konkrétan megnevezve (pl. lazac), bármi lehet.
Csirke/bárány/pulyka stb. húsliszt: feldolgozott hús, amiben nincs hozzáadott szőr, szaru, vér, gyomor, bendő. (Tehát minimális mennyiség lehet benne ezekből, mert a feldolgozás során nem lehet maradéktalanul eltávolítani őket, de nem lehet kiegészítésül hozzáadni.) Magas a fehérjetartalma. Ha nincs konkrétan megnevezve, milyen állatból származik, bármilyen emlős lehet.
Baromfi/csirkehúsliszt: ugyan azokból az alkotórészekből nyerik ki, mint a csirkehúsnál felsoroltakat. Vannak gyártók, akik a tojásfarmokon kiöregedett baromfikat is felhasználják, ekkor az állat minden része (tehát a mell, comb is) belekerül, nem csak az, amit az amerikaiak nem esznek meg.
Halliszt: teljes, tisztítatlan halból, és a halfeldolgozás során leeső nyesedékekből készül. Ha nincs a hal fajtája konkrétan megnevezve, bármi lehet.
Hús melléktermék: friss tüdő, vese, agyvelő, máj, vér, lép, csont, zsírszövet, gyomor, belek. Hús nincs benne. Nem tartalmazhat hozzáadott szőrt, szarut, fogakat, patát. Lehetőség szerint mellőzzük.
Baromfi melléktermék: nyak, láb, fej, zsigerek, szív, máj, vese, belek. Tollat nem tartalmazhat. Mellőzzük.
Csontliszt (Meat and bone meal): csontok a rajtuk lévő szövetekkel, elvileg nem tartalmazhat hozzáadott vért, szarut, szőrt, bendőt. Gyenge minőséget képviselő összetevő, gyakorlatilag a feldolgozás során visszamaradt szárított, őrölt hulladék. Egyes feldolgozók (a tápgyártók beszállítói) felhasználják az elgázolt, vagy a farmokon, illetve szállítás közben elhullott, beteg állatokat is. Valahol azt olvastam, hogy 4D-s állatokból készülnek: dead, diseased, disabled, dying prior to slaughter, azaz elhullott, beteg, legyengült, elgázolt bármilyen állat, vagy műtét során eltávolított állati szövet (ami ugye beteg szövet) lehet benne.
Állati kivonat (animal digest): állati szövetekből kémiai úton, vagy enzimes hidrolízissel kinyert folyadék, vagy por formájú termék, ízesítésre használják.
Zsírok: bármilyen élelmiszer előállítás/feldolgozásból származhatnak, pl. éttermek konyháiban. A feldolgozó cégek összegyűjtik őket, stabilizálják, és eladják a tápgyártóknak (vagy bárkinek).
Őrölt gabona/kukorica: teljes gabona/kukoricaszem őrölve.
Gabona/kukorica-glutén: a kukoricaszirup, vagy a keményítő feldolgozása során keletkező melléktermék, amelyből már eltávolították a korpát, csírát, keményítőt.
Gabona/kukoricaliszt: a feldolgozás során visszamaradó, magas fehérje- és kalóriatartalmú összetevő, az állati eredetű fehérjét helyettesítik vele.
Szója: a szójaolaj előállítás mellékterméke, azaz hulladék.
A friss hús, vagy a húsliszt a jobb?
Ez a többi összetevő ismerete nélkül nehezen dönthető el. Az állati fehérje (ami mindig konkrétan megnevezett állatfajta friss húsa vagy a belőle készült húsliszt legyen,) és a gabonafehérje aránya a döntő, ez utóbbi aránya az én ízlésem szerint lehetőleg a 20%-ot ne haladja meg.
A Josera tápnál, pl.: a High Energy-nél baromfihúsliszt, lazaclisz, tepertőliszt van írva... akkor most ez jó, vagy nem?!
VálaszTörlésTe etettél már joserat? Lehet, hogy már kérdeztem...
A Joserát ismerem, de nem próbáltam, felénk nem lehet kapni. Egy kiállításon beszéltem velük hosszan.
VálaszTörlésA baromfihúsliszt megjelölés nem feltétlenül jelent rossz alapanyagot, feltehetően többféle baromfit használnak, ami önmagában nem baj. Jelentheti azt, hogy nem mindig azonos arányban van benne a csirke-pulyka-liba stb., ez engem még nem zavarna.
A lazacliszttel semmi gond, a tepertőliszt már kényesebb, mert az ipari tepertők gyakran tollakat is tartalmaznak, de a fő gond, hogy a tárolás során hamar befülled, penészes lesz, voltak vele rossz tapasztalataink.